Tarzınıza Göre Hangi Tişört Yaka Çeşidini Seçmelisiniz?

İlk bakışta tişört seçimi yapmak size son derece basit bir eylem gibi görünüyor olabilir. Sonuçta tişörtler hem kadın hem de erkek modasının en temel ve risksiz parçaları olarak değerlendiriliyor. Oysaki bu giyim ürünleri de kesimine, boyuna ve en önemlisi de yaka tasarımına göre birbirinden ayrılıyor. Endişelenmeyin! Bu yazımızda tarzınıza göre hangi tişört yaka çeşidini seçmeniz gerektiğine yardımcı olacağız!

Sahip olduğumuz tişörtleri kimi zaman farkında olarak kimi zaman ise fark etmeden halihazırda belli bir tarza göre gruplandırıyoruz. Örneğin, spora giderken derin V yakalı bir tişört yerine bisiklet yaka tişört tercih ediyoruz. İşe giderken ise genellikle daha resmi bir görünüm yarattığı gerekçesiyle polo yaka tişört modellerine yöneliyoruz. Yani her tişörtün ait olduğu giyim stili aslında zihnimizde az çok belli. Ancak modern hayatın yoğun koşuşturmasında kombin yaparken bu detaylar genellikle akıllarda karışıklık yaratabiliyor. 

Tişört seçerken yalnızca giyim stilinize değil, kendi dış görünüşünüze de uygun modeller tercih etmelisiniz. Hadi, en iyisi tişört yaka seçimi için şimdi hep birlikte keyifli bir yolculuğa çıkıp tüm detayları birlikte keşfedelim!

1. Tişört Yaka Modeli Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarzınıza Göre Hangi Tişört Yaka Çeşidini Seçmelisiniz?Tişört yakası seçerken en başta kişisel tarzınızı ve hangi tişört modellerinin içinde daha rahat ettiğinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Ancak tişört yakası seçimi yaparken boy, boyun ve saç uzunluğunuz da esasında gerekli birer yol gösterici. Bu faktörleri gözden geçirerek bundan böyle hem dış görünüşünüze hem de tarzınıza en uygun tişört modellerini kolaylıkla bulabilirsiniz!

1.1. Boy ve Boyun Uzunluğu

Kısa veya orta boylu biriyseniz bisiklet yaka gibi daha yüksek yakalı tişört modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca dar kesim V yakalı tişörtler de boyu daha uzun göstermeyi sağlıyor. Aksine uzun boyluysanız daha geniş ve yuvarlak yakalı modellere göz atabilirsiniz. Bu tarz tişörtler boyunuzu dengeleyerek vücudunuzun daha orantılı görünmesine yardımcı olabilir. 

Boy uzunluğunun yanı sıra boyun uzunluğu da tişört yakası seçiminde önemli yol göstericilerden biri. Eğer boynunuz kısa ise açık yakalı tişörtleri tercih edebilirsiniz. Fakat uzun boyunlu biriyseniz polo, bisiklet, bato ve balıkçı yaka gibi daha kapalı modelleri seçebilirsiniz. Çünkü uzun boyunlular için bu yaka çeşitleri üst vücut proporsiyonunda daha ideal bir denge yaratıyor.

1.2. Saç Şekli ve Uzunluğu

Belki şaşıracaksınız ama saçlarınızın uzunluğu da tişört yakası seçiminde büyük bir rol üstleniyor. Kısa saçlar boyun bölgesini halihazırda fazla açığa çıkardığı için yakası kapalı modellere yönelebilirsiniz. Uzun saçlar da tam aksine boyun bölgesinin büyük bir kısmını kapatıyor. Bu nedenle derin V yaka tshirt veya açık yuvarlak yaka tişört modellerini seçebilirsiniz. Ancak saçlarınız uzunsa ve yakasında şık detaylar bulunan dekolteli tişörtler tercih etmeyi planlıyorsanız saçlarınızı toplamalısınız.

1.3. Genel Dekolte Kullanımı

Tişört yakası seçerken giydiğiniz diğer parçalardaki dekolte tercihlerinizi de gözden geçirmelisiniz. Örneğin; şort, mini etek veya derin yırtmaçlı bir maksi boy etek gibi parçalar giyecekseniz boyun ve gövde kısmınızda dekolte vermekten kaçınabilirsiniz. 

1.4. Giyim Stiline ve Kombine Uygunluk Durumu

Bildiğiniz üzere aynı tişört modeli birden fazla giyim stilinde kullanılabiliyor. Bu noktada tercih ettiğiniz alt giyim, ayakkabı ve aksesuar çeşitleri de büyük bir rol üstleniyor. Dolayısıyla tişört modeli seçerken kendi giyim stilinizi ve kombinlerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bu konuda biraz daha ipucuna ihtiyacınız olduğunu biliyoruz. Biz de bu nedenle giyim stili ve kombine göre tişört yakası seçimi için perspektifimizi çok daha geniş tuttuk ve sayfanın devamında hem kadın hem de erkekler için yaka tercihine yönelik pek çok ayrıntıyı bir araya getirdik. 

2. Casual Bir Görünüm için Tişört Yaka Modelleri

Tarzınıza Göre Hangi Tişört Yaka Çeşidini Seçmelisiniz?Casual bir görünümde rahatlık ve kişisel tarz ön plana çıkıyor. Birçok tişört modelini kendi tarzınıza uygun olacak şekilde kombinleyebilirsiniz. Tişörtün stiline ve yaka tasarımına uygun olarak pantolon, şort veya etek gibi alt giyim ürünlerini; spor ayakkabı, loafer ve sandalet gibi ayakkabı seçeneklerini eşleştirebilirsiniz. 

2.1. Kadınlar için Casual Stile Uygun Yaka Modelleri

Casual stile uygun tişört modelleri aslında her gardırobun temel parçaları. Kişisel tercihlerinize ve vücut tipinize uygun olarak seçebileceğiniz casual stile uygun yaka modelleri işte şu şekilde:

Kadınlar için Casual Stile Uygun Yaka Modelleri
Yaka Modeli Uyumlu Olduğu Kumaşlar
Boss Beyaz Polo Yaka T-shirt - 1 Polo yaka Pamuk, denim ve yün
Beymen Collection Ekru Kare Yaka Ribli T-shirt - 1 Kare/U yaka Pamuk, yün, keten, denim ve tüvit
Beymen Club Siyah V Yaka Basic T-shirt - 1 V yaka Pamuk, yün, keten, tüvit, denim, ipek ve deri
Lol Pixie Mavi Bisiklet Yaka Düğme Detaylı T-shirt - 1 Bisiklet yaka Pamuk, yün, denim ve keten
Network Kırık Beyaz Ribana Yakalı T-Shirt - 1 Bato yaka Pamuk, yün, keten, tüvit, denim ve deri

2.2. Erkekler için Casual Stile Uygun Yaka Modelleri

Erkekler için casual stile uygun yaka modelleri doğru parçalarla kombinlendiği takdirde iş giyiminde şık bir stil yaratıyor. Buyurun, casual stile uygun erkek tişört yaka modelleri hangileriymiş inceleyelim!

Erkekler için Casual Stile Uygun Yaka Modelleri
Yaka Modeli Uyumlu Olduğu Kumaşlar
Beymen Club Comfort Fit Polo Yaka Kontrast Kontürlü T-shirt - 1 Polo yaka Pamuk, denim ve yün
AllSaints Gri Yakası Düğmeli T-shirt - 1 Hakim yaka Pamuk, yün ve denim
Beymen Collection Siyah V Yaka Basic T-shirt - 1 V yaka Pamuk, yün ve denim
Network Slim Fit Beyaz T-Shirt - 1 Y yaka Pamuk, yün ve denim
AllSaints Brace Siyah T-shirt - 1 Bisiklet yaka Pamuk, yün, denim ve keten

3. Sokak Tarzını Yansıtan Tişört Yaka Modelleri

Sokak stiline uygun tişörtler genellikle özgün, dikkat çekici ve cesur bir görünüme sahip oluyor. Bisiklet yakalı baskılı tişörtler, tişört-gömlek modelleri ve oversize tişört modellerini bu giyim stiline örnek olarak göstermek mümkün.

3.1. Kadınlar için Sokak Stiline Uygun Yaka Modelleri

Kadınlar için sokak stilini yansıtan tişört yaka modelleri genellikle iddialı ve bir o kadar salaş görünüm sergiliyor. Yaratıcılığın ve özgünlüğün ön plana çıktığı sokak stiline uygun kadın tişört modellerini ve kombinlenebilecek parçaları aşağıda görebilirsiniz.

Kadınlar için Sokak Stiline Uygun Yaka Modelleri
Tişört Yaka Modelleri Uyumlu Olduğu Kumaşlar
Academia Siyah Beyaz Çizgili U Yaka Atlet - 1 Yuvarlak yaka Pamuk, yün, keten, deri ve denim
Beymen Club Antrasit Melanj V Yaka Basic T-shirt - 1 V yaka Pamuk, yün, keten, denim ve deri
Beymen Club Siyah Bisiklet Yaka Taş Baskılı T-shirt - 1 Bisiklet yaka Pamuk, yün, denim ve keten
Academia Kemik Bisiklet Yaka Ribli Atlet - 1 Halter yaka Pamuk, yün, denim ve keten

3.2. Erkekler için Sokak Stiline Uygun Yaka Modelleri

Erkekler için sokak stiline uygun yaka modelleri arasında da kadın giyimiyle aynı şekilde salaş ve cesur görünümler yer alıyor. Örneğin; sokak stiline uygun bir kombin yapmak istiyorsanız standart kesim siyah polo yaka tişört modelleri yerine Y yaka veya yuvarlak yaka oversize tişörtlere yönelebilirsiniz.

Erkekler için Sokak Stiline Uygun Yaka Modelleri
Yaka Modeli Uyumlu Olduğu Kumaşlar
Network Siyah T-shirt - 1 Y yaka Pamuk, yün, deri ve denim
Kenzo Tiger Siyah Bisiklet Yaka T-shirt - 1 Bisiklet yaka Pamuk, yün, denim ve keten
Tru Siyah Roba Detaylı Basic T-shirt - 1 Yuvarlak yaka Pamuk, yün, denim ve deri
Ambush Gri Mavi Logolu T-shirt - 1 Forma yaka Pamuk, yün, denim ve keten

4. Şık Kombinler için Tişört Yaka Modelleri

Şık kombinler için doğru tişört yaka modelleri seçimiyle birlikte üst giyiminizi uygun etek veya pantolonlarla tamamlayarak göz alıcı stiller oluşturmanız mümkün. Hadi inceleyelim!

4.1. Kadınlar için Şık ve Elegan Görünüm Sunan Yaka Modelleri

Sıradan bir kombin yaparken dahi hangi çift ayakkabının daha uyumlu olduğu, bot mu yoksa çizme mi giyilmesi gerektiği veya hangi tayt modellerinin dışarıda giyilebileceği aklınızı kurcalayıp duruyor. Söz konusu şık ve elegan bir kombin yaratmak olunca tüm bunların yanında tişört yakası modelleri de işin içine giriyor. Şık bir kombin için hangi tişört yakası modellerini tercih etmeniz gerektiğini öğrenmek için işte rehber:

Kadınlar için Şık ve Elegan Görünüm Sunan Yaka Modelleri
Yaka Modeli Uyumlu Olduğu Kumaşlar
Beymen Collection Siyah Kare Yaka Ribli T-shirt - 1 Kare/U yaka Pamuk, yün, keten, tüvit ve deri
Beymen Club Kırık Beyaz V Yaka Basic T-shirt - 1 Derin V yaka Pamuk, yün, keten, denim ve deri
Isabel Marant Beyaz Kalp Yaka Crop Bluz - 1 Kalp yaka Pamuk, yün ve deri
Toteme Beyaz Kayık Yaka Bluz - 1 Kayık yaka Pamuk, yün, deri, ve keten
Alexander Wang Beyaz Degaje Yaka Crop T-shirt - 1 Degaje yaka Pamuk, yün, denim ve keten

4.2. Erkekler için Şık ve Elegan Görünüm Sunan Yaka Modelleri

Şık ve elegan bir görünüm için erkek tişört modelleri arasında kullanabileceğiniz birçok seçenek mevcut. Örneğin;

Erkekler için Şık ve Elegan Görünüm Sunan Yaka Modelleri
Yaka Modeli Uyumlu Olduğu Kumaşlar
Beymen Collection Haki Polo Yaka Geniş Ribli Kısa Kollu Triko - 1 Polo yaka Pamuk, yün ve denim
Dolce&Gabbana Siyah V Yaka Logo Detaylı T-shirt - 1 V yaka Pamuk, yün, denim ve keten
Rag&Bone Haki Yakası Düğmeli Waffle Dokulu Uzun Kol T-shirt - 1 Hakim yaka Pamuk, yün, denim ve deri
Represent Beyaz Figür Baskılı Logolu T-shirt - 1 Bato yaka Pamuk, yün, denim ve keten

 

Beymen’in dünyaca ünlü lüks ve seçkin markaları arasında kendi stilinize uygun tişört yaka modellerini kolayca bulabilirsiniz. Favori markalarınızın yeni sezon modellerini keşfedin ve kombinlerinize göz alıcı bir görünüm katacak parçaları hemen şimdi sepetinize ekleyin!

Yorumlara kapalı

Menu