Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon Fikirleri

Yeni salon dekorasyonunda hedefiniz ne? Trend bir stil mi, yoksa üst düzey konfor mu? Ya da sizden izler taşıyan özgün bir tasarım mı? Hemen yanıtlayalım: Hepsi ya da hiçbiri! Çünkü düşlediğiniz çarpıcı atmosferi ancak, stil ve işlevselliğin harmonisi ile ruhunuzu yansıtan bir salon dekorasyonu ortaya koyabilir. İlham perilerinizi canlandırmaya hazırsanız, salon dekorasyon fikirlerimizi birazdan sizlerle paylaşıyoruz!

Atasözlerinden tutun da kadim felsefelere kadar hemen her yerde işaret edilen denge, ev dekorasyonunda da hayat kurtarıyor. Mükemmel bir şıklık sunsa da rahatlıktan uzak olan, konfor konusunda eksiksiz olan ancak göz yoran bir salon dekoru uzun vadede mutsuzluk sebebi olabiliyor. Neyse ki çoğu zaman birkaç dekorasyon hamlesi dahi bir salonun ruhunu baştan uca değiştirebiliyor. Şimdi bizi takip edin, hep birlikte salon dekorasyon modasının derinliklerine iniyoruz!

1. Salon Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon FikirleriEn güvenli limanınız olan evinizin her köşesi incelikle düşünülmeyi ve zevkli şekilde dekore etmeyi hak ediyor. Fakat itiraf edin, salon dekorasyonu söz konusu olduğunda işler biraz daha ciddiye biniyor. Nihayetinde en keyifli sohbetler, heyecanlı film geceleri, huzurlu bir okuma seansı veya keyifli sofralar, evinizin kalbi salonlarda hayat buluyor. Yani anlayacağınız, salon dekorasyonunuz evinizde yaşanacak birçok özel anın fonu oluyor.

Salon dekorasyonunu önemli kılan bir diğer detay da evin genel dekor stilinde yarattığı güçlü etki. Öyle ki salon dekorasyonlarında mobilyalardan koltuklara, teknolojik aletlerden aksesuarlara kadar birçok öğeyi uyumlu biçimde kullanmak gerekiyor. Bunu yapmak içinse bir ruh ve dekorasyon yaklaşımını benimsemek önem taşıyor. Sözün özü, salon stili evin genel dekorasyon tarzını doğrudan etkiliyor.

2. Büyük Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon FikirleriHayallerinizi süsleyecek kadar geniş bir salona sahip olduğunuzda içinizi ansızın bir panik hissi kaplamış olabilir. Belki de hala salonunuzda gözünüze takılan büyük boşluklar konusunda endişeleniyorsunuz. Doğrusu, söz konusu büyük salonların dekorasyonu olduğunda çok sayıda objeyi uyumlu bir şekilde eşleştirmek ve samimi bir hava yakalamak özen gerektiriyor. Bu nedenle büyük salonlara özel birkaç dekorasyon tüyosu sıralamak isteriz:

 • Salonunuz yemek masası, oturma alanı ya da okuma köşesi gibi pek çok farklı alan barındırıyorsa bu alanları salon halılarıyla sınırlandırmayı deneyebilirsiniz.
 • Samimi bir oturma alanı yaratmak ve odanızı boyutlandırmak için uzun iki kanepeyi karşılıklı konumlandırarak aralarında bir orta sehpa kullanabilirsiniz.
 • Aydınlatma konusunu odağınıza alarak salonunuzda karanlık köşeler kalmamasına ve her bölgeye özel aydınlatma çözümleri yaratmaya özen göstermelisiniz.
 • Boşlukları doldurmak için renkli minderler, ev bitkileri, ahşap ya da beton dekoratif aksesuarlar kullanarak farklı dokuların enerjisinden faydalanabilirsiniz.
 • Bir renk kartelası seçerek tüm salon dekorasyonunda bu tonlara bağlı kalırsanız, aradığınız uyumlu dekorasyon tarzını yakayalayabilirsiniz.

3. Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon FikirleriKüçük salon dekorasyonlarında sıcak ve enerjik bir görünüm yakalamak için birkaç etkili yöntem yeterli oluyor. Uyumlu renkler, farklı dokular ve biraz işlevsellik buluşunca zaman geçirmeye doyulamayacak bir salon stili kolayca ortaya çıkabiliyor. Küçük salonunuzda büyük farklar yaratacak dekorasyon hileleri ise şunlar:

 • Küçük salonunuza derinlik katmak için salon koltuk takımı ve salon perde modellerinde aynı ya da birbirine çok yakın tonları tercih edebilirsiniz.
 • Küçük salon duvar dekorasyonunda sade bir yaklaşım izleyebilir ve duvarlarda ferah renkler kullanarak daha aydınlık bir görünüm yakalayabilirsiniz.
 • Renkli ve yoğun bir salon görünümünü dengelemek için sehpa olarak şeffaf yapılı akrilik modelleri kullanabilirsiniz.
 • Alanı daha tasarruflu kullanmak adına duvar aplikleri ya da tavana asılan aydınlatma ürünlerinden faydalabilirsiniz.
 • Duvar rafı çeşitleri ya da minimal boyutlarda camlı dolaplar hem salon dekorasyon ürünlerizi sergilemek hem de katmanlı bir görünüm oluşturmak noktasında katkı sunabilir.

4. Her Zevke, Her Karaktere… Salon için Dekorasyon Önerileri!

Moda anlayışınız, salonunuzun büyüklüğü ya da ne boyutta bir değişim hayal ettiğiniz önemli değil. Çünkü bu rehberimizde, herkesin kalbini çalacak çeşitlilikte salon dekorasyon örneklerini bir araya getirdik!

4.1. Özgür Ruhlular için: Bohem ve Urban Salon Dekorasyonları

Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon FikirleriBeton, tuğla ahşap detayların hakim olduğu Urban stili mi yoksa farklı kültürleri harmanlayacağınız bohem bir dekorasyon mu? Hadi, tarafınızı seçin.

 • Bohem Salon Dekorasyonu: Büyük objeler için renk kartelanızda kahverengi, yeşil ve gri renklere yer açın ve ardından koyu mor, turuncu ve mavi tonlarında salon aksesuarlarıyla şık bir uyum yakalayayın. Vintage mobilyalar ve kilim, yastık ve ev bitkilerine göz atmayı da unutmayın.
 • Urban Salon Dekorasyonu: Endüstriyel tasarımlara kıyasla çok daha yumuşak ve bir o kadar modern urban salon dekorasyonu sofistike bir görünüm sağlıyor. Rahatlığı ön planda tutan bu salon dekorasyon tarzında tamamlanmamış beton, ahşap detaylı ya da tuğla stili modern salon duvar dekorasyonları sıkça kullanılıyor. Dinginlik veren nötr renkler, yumuşak hatlı mobilyalar ve aydınlatma çözümleri gibi işlevsel dekoratif öğeler de bu stilin vazgeçilmezleri arasında.

4.2. Düzen Tutkunları için: Modern ve Minimal Salon Dekorasyonları

Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon FikirleriSade ve düzenli bir ev stili hayal ediyorsanız, şu an tam da olmanız gereken yerdesiniz!

 • Modern Salon Dekorasyonu: Modern tasarım, biçim işlevi takip eder anlayışına inanıyor. Böylece gösteriş telaşından nötr renk tonlarıyla sade ve temiz hatlara sahip alçak, yatay mobilyaları buluşturuyor. Modern salon dekorasyonunda ahşap, metal, deri ve çelik gibi materyallerden üretilen işlevsel ve dekoratif öğeler sıklıkla kendisine yer buluyor.
 • Minimal Salon Dekorasyonu: Aşırı görünümlere karşı bir tepki niteliğinde olan minimal salon dekorasyonu, gerçekten önemli olana odaklanmayı hedefliyor. Minimal salon dekorasyonunda depolama çözümleri, sınırlı ve hatta genelde tek parça dekoratif öğeler ve doğal ışıklandırma etkisinden faydalanılıyor.

4.3. Doğallığı Sevenler için: Coastal (Akdeniz), İskandinav ve Rustik Salon Dekorasyonları

Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon FikirleriEvinizden doğaya kaçmak zorunda hissetmeyeceğiniz kadar doğal bir salon dekorasyonu istiyorsanız, okumaya devam!

 • Coastal (Akdeniz) Salon Dekorasyonu: Doğal ahşap mobilyalar, jüt, rattan ve keten kumaşlar, deniz kabuğu ve taşlar… Kıyı şeritlerini akıllara getiren hemen her detay mavi, beyaz ya da diğer nötr tonlar Coastal (Akdeniz) salon dekorasyonunun tam kalbinde yer alıyor.
 • İskandinav Salon Dekorasyonu: Stil sahibi bir görünümden ödün vermeden minimalliğe odaklanan İskandinav salon dekorasyonu, gri-mavi, ada çayı yeşili, parlak beyazlar ve krem tonlarına ağırlık veriyor. Açık ahşap rengi mobilyalar, büyük ev bitkileri ve konfora odaklanan oturma alanları bu dekoratif tarzda oldukça sık kullanılıyor.
 • Rustik Salon Dekorasyonu: Yarı ham ahşap mobilyalar, jüt kilimler, farklı dokuların uyumu ve el yapımı dekoratif öğeler… Rustik salon dekorasyonunda bu doğal malzemeler, ağır yemek masaları, gösterişli koltuk çeşitleri ve ağır taş ya da gerçek tuğla dekorları ile buluşturuyor.

4.4. Bahar Aşıkları için: Provence, İngiliz ve Country Salon Dekorasyonları

Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon FikirleriProvence Salon Dekorasyonu: Sadelik, hafiflik ve eğlenceye odaklanan Fransız esintili Provence salon dekorasyonu beyaz, lavanta, nane, kum beji, açık gri, zeytin yeşili ve ekru tonlarına ağırlık veriyor. Vintage görünümlü mobilyalar, keten perdeler ve çiçekli masa örtülerinin üzerine yerleştirilen dekoratif tabaklar da stilin öne dekoratif öğeleri arasında bulunuyor.

 • İngiliz Salon Dekorasyonu: Klasik ve otantik detayların buluştuğu İngiliz salon dekorasyonlarında bolca çiçekli kumaş, desenli duvar kağıtları, otantik mobilyalar ve beyaz, yeşil, siyah tonlardaki ahşap öğeler oldukça sık kullanılıyor.
 • Country Salon Dekorasyonu: Country salon dekorasyonunu kısaca organik, retro ve temiz görünümlü olarak tanımlayabiliriz. Zamanın izlerini hissettiren ahşap öğeler, yumuşak ve mat renkler, düz çizgiler ve çok az süsleme detayı olan mobilyalar, sepetler, oymalı ahşap kaseler, çömlekler ve el yapımı metal salon aksesuarları bu dekorasyon stilinin temel malzemeleri.

4.5. Sanatçı Ruhlular için: Yüzyıl, Eklektik ve Çağdaş Salon Dekorasyonları

Evinizi Sanat Galerisine Dönüştürecek Salon Dekorasyon FikirleriFarklı kültürlere ait objeler ve göz alıcı desenler… Özgün bir salon dekorasyonu arıyorsanız, bu dekorasyon stilleri tam size göre:

 • Yüzyıl Salon Dekorasyonu: Saf ve basit çizgilere sahip ahşap mobilyalar, vinil, metal, cam, laminant ve pleksiglas gibi farklı malzemeler ve ara renklerle buluşan doğal tonlar… Yüzyıl salon dekorasyonu, retro bir ruhla geometrik desenleri, sadelik ile karmaşayı buluştan sofistike bir görünüm sunuyor.
 • Eklektik Salon Dekorasyonu: Özgür ve renkli simaların tercihi eklektik salon dekorasyonunda farklı dekorasyon stilleri, renk paletleri ve kültür öğeleri bir arada kullanılıyor. Modern ve gelenekselliğin aynı mekanda buluşmasını oluşturan bu dekorasyon stilinde gözün dinlenmesini sağlayacak dengeli bir boş alan görünümü bırakmak önem taşıyor.
 • Çağdaş Salon Dekorasyonu: Modern tasarımlar, pratik mobilyalar, dozunda dekoratif öğe, soğuk tonlardan oluşan bir renk paleti ve işlevsellik çağdaş salon dekorasyonunun olmazsa olmazları. Temiz, kavisli çizgilere sahip mobilyalar, keskin kontrastlar ve aydınlatma çözümleriyle dikkat çeken salon tavanı dekorasyonları da bu stilde sıklıkla kullanılıyor.
Dünyayı güzelleştirmeye kendi salonunuzdan başlamak hiç de fena bir fikir değil. Şimdi, salon dekorasyonunuza fark katacak ürünler için Beymen koleksiyonlarında keşfe çıkma vakti!

 

Yorumlara kapalı

Menu