Siyah Elbise Kombin Rehberi

Çabasız şıklığın en güvenli limanlarından biri olan siyah elbise kombinleri, yanlış seçimlerle bunun tam aksine sonuçlar doğurabiliyor. Neyse ki siyah elbise kombini yapmak için gardırobunuzun önünde artık çok vakit harcamanıza gerek yok! Bu dosyamızda sizlerle, farklı siyah elbise modelleri için en uygun kombin önerilerimizi paylaşıyor olacağız.

Siyah elbiseler, stili fark etmeksizin daima trend parçalar arasında yer aldıkları için hemen her kadının gözünde birer kahraman niteliği taşıyor. Öyle ki sizin gardırobunuzda da muhakkak en az bir, hatta birden fazla siyah elbise bulunuyor olmalı. Peki, siz siyah elbiselerinizi hangi parçalarla eşleştirmeyi tercih ediyorsunuz? Bunun yanıtı muhtemelen elbisenizin modeline ve katılacağınız etkinliğe bağlı olarak büyük oranda değişiyor. Fakat ya bugüne kadar hep yanlış seçimler yaptıysanız?

“Siyah renk nasıl kombinlenir?” sorusuna sayısız yanıt vermenin mümkün olduğu söylenebilir. Çünkü siyah, giyim modasının haricinde gerek fizik bilimi gerekse de görsel sanatlarda, aslında bir renk olmaktan çok herhangi bir rengin olmama durumunu ifade ediyor. Dolayısıyla siyah hemen her renkle uyumlu bir bütünlük oluşturabiliyor. Ama bu noktada da kendinize şu soruyu sormanız gerek: “Seçtiğim parçalar, renk ve model olarak elbisemin stiline uygun mu?” Gelin, bunun yanıtını birlikte öğrenelim!

1. Siyah Elbise Kombini Nasıl Yapılır?

Siyah elbise kombinleri yaparken göz önünde bulundurmanız gereken nokta, yukarıda da değindiğimiz üzere, elbisenin nasıl bir stile sahip olduğu. Çünkü konuyu siyah düz elbise kombinleri özeline indirgesek de modelin uzun, kısa, spor, casual ya da klasik olması her şeyi değiştiriyor. Üstelik daha model konusunun frapanı, romantiği, vampı, gotiği, bohemi, vintage’ı; kısacası farklı pek çok kırılımı da mevcut. Ve tabii ki elbisenin kumaşı da bu konuda belirleyici bir faktör. 

Sözün özü, birlikte en doğru siyah elbise kombinlerini yapmak için şu an uzun bir yolculuğun bizleri beklediğinizi söyleyebiliriz.

2. Siyah Renk ile Hangi Renkler Kombinlenebilir?

Siyah elbiselerle kombinleyebileceğiniz renklerin fazlasıyla geniş bir aralıkta olduğunu artık biliyorsunuz. Sarıdan mora, kırmızıdan yeşile, turuncudan maviye… Renk skalasında isterse birbirlerinin tamamen zıt kutuplarında yer alsın; renklerin “neredeyse” hepsini siyahla kombinleyebilirsiniz. O halde siyahla hangi renklerin kombinlenebileceğinden çok, hangi renklerden uzak durulması gerektiğinden bahsetmek bu konuda daha net bir fayda sağlayabilir.

Örneğin; siyahla lacivertin birbirleri için ideal bir eş olduğu pek söylenemez. Bazı istisnalar hariç, kahverengi de siyah için genellikle uygun olmayan renkler arasında yer alıyor. Siyaha pek yakıştırılmayan diğer seçenekler ise açık limon sarısı, gül pembesi, bebek mavisi, nil yeşili, uçuk lila vb. pastel tonları oluyor. Çünkü bu gibi soft renkler, siyahtan ziyade beyaz veya toprak tonları ile daha uyumlu birer ikili oluyor.

3. Siyah Elbise Kombininde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elbiseler tek parça ürünler oldukları için bu noktada dikkat edilmesi gereken detaylar, giyimden çok ayakkabı, çanta ve aksesuarlar üzerine oluyor. Bunun yanı sıra elbisenin üstü için tercih edilebilecek dış giyim seçimi de ayrı bir önem taşıyor. Boy, model ve doku özelinde en uygun siyah elbise kombin önerilerimizi hemen aşağıda görebilirsiniz:

3.1. Uzun Siyah Elbise

Uzun siyah elbise kombinleri yaparken ayakkabı seçiminizi elbisenin stiline uygun şekilde dilediğiniz spor veya klasik modellerden yana yapabilirsiniz. Çanta olarak da aynı şekilde spor veya klasik modellerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Ancak tercihinizi büyük çantalar yerine orta veya küçük boy çantalardan yana yapmanız daha uygun olabilir. Dış giyimde ise tercihinizi kalçanın üstünde biten modellerden yana yapmalısınız.

3.2. Siyah Mini Elbise

Siyah mini elbise kombinlerinde, ayakkabı olarak yine modelin uygunluğuna göre klasik veya spor modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak bu noktada bacak boyunuzu da göz önünde bulundurmalısınız. Bacaklarınızın estetik bir görünüm sergilemesi için uzun dilli spor ayakkabılar veya bootie’ler yerine bileğin altında biten modelleri ya da çizmeleri tercih edebilirsiniz. Çanta seçiminde, orta veya küçük boy modelleri tercih etmelisiniz. Dış giyimde ise ya bel hizasında olan ya da elbise ile aynı boyda veya daha uzun olan modelleri seçebilirsiniz.

3.3. Midi Boy Siyah Elbise

Siyah midi boy elbise kombinlerinde de tıpkı minilerde olduğu gibi bacaklarınızın boy ve kalınlığına göre ayakkabı seçimi yapmalısınız. Eğer baldır ve bilekleriniz ince yapılı değilse ve kalın görünümü gölgelemek istiyorsanız, ayak bileğinin altında biten modelleri ya da uzun çizmeleri tercih etmelisiniz. Çanta ise yine malum. Seçiminiz elbise olduğu için orta veya küçük boy çantalar zarif bir görünüm için daha ideal seçenekler oluyor. Konu dış giyim ise de en uygun alternatifler, kalça üstünde biten veya yere kadar uzanan modeller oluyor.

3.4. Siyah Spor Elbise

Siyah spor elbise kombinlerini ayakkabı olarak en iyi tamamlayan seçenekler sneaker’lar, spor terlikler ya da düz tabanlı spor sandaletler oluyor. Spor giyimin dinamikleri daha farklı olduğu için çanta seçiminde büyük modeller de uygun bir tercih olabiliyor. Dış giyimde ise kot ceketler, safari ceketleri, gazeteci/safari yelekleri, deri ceketler, fermuarlı-kapüşonlu spor üstler ve parka tipi montlar en şık tamamlayıcılar oluyor.

3.5. Siyah Abiye Elbise

Konu gece davetleri ve özel organizasyonlar olunca, topuklu ayakkabılar ve mini çantalar elbette vazgeçilmez! Dolayısıyla siyah abiye elbise kombinleri için en iyi seçenekler, maksi ya da midi boy topuklu ayakkabılar ile el portföyü veya abiye çantalar oluyor. Doku olarak da en uygun seçenekler kesinlikle saten, taş işlemeli veya rugan olanlar. Abiye dış giyimde ise siyah elbise şal kombinleri, kürk görünümlü üstler ve abiye ceketleri haricinde en şık seçenek olarak öne çıkıyor.

3.6. Siyah Kokteyl Elbisesi

Abiyeden çok gündelik şıklığa daha yakın olan kokteyl elbiseleri, bu adı almalarına rağmen elbette farklı etkinliklerde de kullanılabiliyor. Ofis toplantıları, kalabalık iş organizasyonları, akşam yemekleri ve doğum günü gibi etkinlikler için uygun olan bu elbiseler, maksi ya da midi boy topuklu ayakkabılar ve portföy çantalar ile son derece uyumlu bir görünüm sergiliyor. Trençkotlar, blazer ceketler, tüvit ceketler ve şallar ise dış giyim konusunda en uygun seçenekleri oluşturuyor.

3.7. Siyah Saten Elbise

Siyah saten elbiseler, parlak dokuları gereği frapan, gotik, vamp veya punk giyim tarzlarına yakın bir noktada yer alıyor. Bundan dolayı siyah saten elbise kombinleri yaparken, modelin hangi stilde olduğunu göz önünde bulundurmak gerekebiliyor. Yine de bu elbiselerin her koşulda kadınsı bir görünüm oluşturmasından dolayı, kombinleme konusunda bazı ortak noktaları olduğunu söylemek mümkün.

Örneğin; saten, rugan, taş detaylı ya da deri dokulu topuklu ayakkabılar saten elbiselerin olmazsa olmazı. Fakat giydiğiniz model midi boy bir kamisol elbiseyse, tercihinizi bağcıklı bir sandaletten yana da yapabilirsiniz. Peki, çantanın küçük ya da küçüğe yakın orta boy olması gerektiğinden bahsetmeye sizce hala gerek var mı? Öyleyse dış giyim konusuna geçelim: Siyah saten elbise için deri ceketler, kürk görünümlü kabanlar ve abiye ceketlerden daha iyisi yok denilebilir!

3.8. Siyah Dantelli Elbise

Zarif ve feminen bir görünüme sahip olan siyah dantelli elbiselerin mini ve midi boy seçenekleri kokteyl stiline yakın olduğu için, topuklu ayakkabı ve küçük çanta tercihi bu modellerde de geçerliliğini koruyor. Ayakkabı ve çantaların dokuları ise saten, rugan veya deri olabilir. Bu seçenekleri, abiye stiline yakın olan siyah uzun dantelli elbise kombinlerinde de tercih edebilirsiniz. Eğer mevsim koşullarına göre ihtiyaç varsa; üstünüze şal, kürk görünümlü kısa bir kaban ya da abiye ceketi aldınız mı tamamdır!

3.9. Siyah Tül Elbise

Siyah tül elbiseler, modeline göre vamp veya gotik gibi radikal stillerin yanı sıra feminen giyim tarzında da sıkça tercih ediliyor. Feminen stillerde bu elbiselerin en iyi tamamlayıcıları saten, taş detaylı, rugan ya da deri küçük çantalar ile topuklu ayakkabılar oluyor. Dış giyime gelince de yine şallar ya da kürk görünümlü ceketler tercih edilebilir. Vamp ve gotik stillerde ise bu elbise modellerine en iyi şekilde, kalın topuklu platformlu ayakkabılar veya rugan diz üstü çizmeler ile kuş gözü detaylı ya da sivri zımbalı çantalar eşlik ediyor.

3.10. Siyah Kalem Elbise

Siyah kalem elbiseler, dokusu nasıl olursa olsun kokteyl elbisesi modellerinin içerisine dahil edilebilir. Vücut hatlarını ortaya çıkarması bakımından feminen giyim stiline ait olan bu siyah elbise modelleri, en iyi görünümüne stiletto tarzı topuklu ayakkabılar ve portföy ya da abiye tarzı küçük çantalarla ulaşıyor.

4. Siyah Elbiseye Ne Renk Takı Takılır?

Sayfanın bu kısmına kadar geldiyseniz, siyah elbiselerin birbirinden ne kadar farklı stillerde olabileceğini artık çok daha net bir şekilde görmüş olmalısınız. Siyah elbise takı kombinleri de haliyle elbisenin sahip olduğu stile göre belli başlı farklılıklar gösterebiliyor. Ancak bu noktada, elbisenin ve beraberinde kullanılan çanta ve ayakkabıların üzerindeki aksesuarları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bir örnek verecek olursak; çantanızın tokası ve üzerindeki diğer metal unsurlar gümüş ya da altın rengiyse, takılarınız da aynı renkte olmalı. Ancak ayakkabı ve çantanızı kullanacağınız takılara göre seçmek de bir tercih. O halde gelin; siyah elbisenizin tarzına göre hangi renk takıları kullanabileceğinize bir bakalım:

  • Feminen/Romantik/Geleneksel/Elegant/Sofistike/Frapan: Altın, gümüş, pembe altın, elmas (pırlanta), yakut, zümrüt, safir, inci
  • Spor/Urban/Grunge: Gümüş, bronz, altın, siyah, deri, koyu gri parlak metal (gunmetal), renkli iplikli, renkli boncuklu
  • Retro/Vintage: Altın, gümüş, bronz, renkli iplikli, renkli boncuklu
  • Bohem/Hippi/Grunge: Bronz, renkli iplikli, renkli boncuklu
  • Vamp/Gotik/Punk: Gümüş, siyah deri, koyu gri parlak metal (gunmetal)

5. Siyah Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

2Siyah elbisenin altına ayakkabı seçimlerinde lacivert, kahverengi ve açık pastel tonlar haricinde her renkle uyumlu bir görünüm elde etmeniz mümkün. Çantanın rengini de az çok ayakkabının belirlediği düşünüldüğünde, siyah elbise ayakkabı kombinleri için birazdan sunacağımız önerileri çanta seçiminizde de göz önünde bulundurabilirsiniz. Çantanızı dilerseniz ayakkabınızla birebir aynı renkte, dilerseniz de uyumlu olacak farklı bir tonda seçebilirsiniz.

5.1. Siyah Spor Elbise ve Ayakkabı Kombini

Siyah spor elbiselerin altında pembe, mavi ve yeşil gibi çok renkli ve canlı tonlardan ziyade beyaz, krem/bej veya siyah sneaker’ları tercih etmeniz daha ideal olacaktır. Özellikle de kadın siyah sneaker modelleri ile krem veya bej tonları, bu konuda risksiz ve aynı zamanda şık birer seçenek. Bunun dışında kırmızı-beyaz-siyah ve yeşil-beyaz-siyah gibi çoklu renk alternatiflerini de tercih edebilirsiniz.

5.2. Siyah Abiye Elbise ve Ayakkabı Kombini

Siyah abiye elbiselerin altında kırmızı başta olmak üzere genellikle gümüş ve dore gibi metalik renkli ayakkabılar tercih ediliyor. Pırlanta taş işlemeli modellerin yanı sıra şeffaf, inci beyazı, parlament mavisi, fuşya, malakit yeşili, mürdüm moru ve canlı sarı da ideal birer seçenek olabiliyor.

5.3. Siyah Kokteyl Elbisesi ve Ayakkabı Kombini

Kokteyl elbisesi modelleri çoğunlukla mat veya parlak dokuya sahip sentetik kumaşlı ya da dantel işlemeli oluyor. Genellikle dar kesim üretilen siyah kokteyl elbiselerini tamamlamak için en ideal seçeneklerin başında kırmızı, şeffaf, dore, gümüş, inci beyazı ve ten rengi ayakkabılar geliyor.

5.4. Siyah Saten Elbise ve Ayakkabı Kombini

Parlak dokusu nedeniyle saten elbise modellerinin pek çoğu, belirli bir resmiyetin de söz konusu olduğu kokteyl tarzı etkinliklere uygun olmayabiliyor. Bu nedenle siyah saten elbise kombinlerini kokteyl elbiselerinden daha farklı bir düzlemde ele almak gerekiyor. Saten göz alıcı bir parlaklığa sahip olduğu için bu kumaşa sahip bir elbisenin olabildiğince nötr tonlarla tamamlanması gerekiyor. Şeffaf, mat veya yarı parlak görünümlü ten rengi veya siyah ayakkabı modelleri bu konuda en uygun seçenekler oluyor.

5.5. Siyah Tül Elbise ve Ayakkabı Kombini

Tercih edeceğiniz ayakkabı ve aksesuarlara göre, siyah tül elbise modelleri ile ister asi ister seksi isterseniz de sevimli bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu elbise modellerini siyah veya mor tonlarında ayakkabılarla eşleştirebileceğiniz gibi, tercihinizi şeffaf ya da ten rengi ayakkabılardan yana da yapabilirsiniz. 

Peki, biraz kalıpların dışına çıkmaya ne dersiniz? Öyleyse neon sarı, neon pembe, neon yeşil ve neon turuncu renklerine de bir şans vermeyi düşünebilirsiniz. Neon renkler, tülün uçuş uçuş ve enerjik görünümünü bizce çok iyi tamamlayabilir!

Dünyaca ünlü lüks markaları aynı çatı altında buluşturan Beymen, hayalinizdeki siyah elbise kombini için birbirinden şık seçenekleri bir araya getiriyor! 

Yoksa siz hala keşfetmediniz mi?

 

Yorumlara kapalı

Menu